Diagnostični laboratorij,
Splošno / o nas
Diagnostični laboratorij je medicinski laboratorij in deluje kot samostojna organizacijska in strokovna enota v okviru Železniškega zdravstvenega doma. Izvaja osnovno laboratorijsko diagnostiko in opravlja preiskave v krvi, urinu in blatu za paciente Železniškega zdravstvenega doma ter za samoplačnike. Za preiskovanje uporabljamo znanstveno preizkušene metode, ki so jih priznala mednarodna ali domača strokovna združenja in razširjeni strokovni kolegij, ki jih opravlja strokovno usposobljeno osebje. Diagnostični laboratorij tudi poskrbi za pravilen odvzem, pripravo in pošiljanje biološkega materiala za preiskave, ki jih opravljajo v drugih laboratorijih.
Za zagotavljanje kakovosti dela uporabljamo notranje in zunanje sisteme zagotavljanja kakovosti. Pri zunanjem preverjanju kakovosti rezultatov smo vključeni v različne sheme za zunanjo oceno kakovosti: SNEQAS (Slovenska nacionalna shema za zunanjo oceno kakovosti), RIQAS (Randox International Quality Assessment Scheme) in RfB (Referenzinstitut für Bioanalytik).
Kontakti
Organizacijski vodja/namestnik vodje Diagnostičnega laboratorija
T: 01 / 330 51 09
Lokacija
Diagnostični laboratorij je lociran v pritličju stavbe Železniškega zdravstvenega doma na Celovški cesti 4 v Ljubljani.
Delovni čas
- PONEDELJEK: 6:45 – 17:00
- TOREK – PETEK: 6:45 – 14:15
Odvzem krvi in drugega biološkega materiala
- PONEDELJEK – PETEK: 7:00 – 11:00
Odvzemi za nujne primere
- PONEDELJEK: 7:00 – 17:00
- TOREK – PETEK: 7:00 – 13:30
Vzorce, ki jih pošiljamo v druge laboratorije, odvzemamo samo do 10:00 ure.
Seznam preiskav, ki jih opravljamo v Diagnostičnem laboratoriju
Navodila in obvestila bolnikom za odvzem biološkega materiala
Odvzem krvi in drugega biološkega materiala poteka v pritličju stavbe Železniškega zdravstvenega doma.
Odvzem venske krvi
Postopek za odvzem venske krvi poteka po standardiziranem postopku z zaprtim sistemom, ki ga izvaja strokovno usposobljeno laboratorijsko osebje.
Na vrednosti analitov v krvi vplivajo različni biološki vplivi. Nekateri so nespremenljivi in nanje ne moremo vplivati (spol, starost, dedni faktorji…), drugi pa so spremenljivi (telesna in mišična masa, stradanje, prehranske navade, fizična aktivnost, zdravila, menstrualni ciklus, stres, kronobiološki vplivi in podobno).
Fizični napor pred odvzemom krvi lahko povzroči lažno zvišane vrednosti proteinov in nanje vezanih snovi, sečne kisline (urat), laktat dehidrogenaze (LDH), kreatin kinaze (CK), aspartat aminotransferaze (AST) in podobno. Vpliv fizičnega napora je odvisen od trajanja in intenzivnosti aktivnosti.
Biološki ritmi so časovna obdobja v katerih zaznamo nihanja koncentracij posameznega analita, ki trajajo različno dolgo (manj kot en dan, približno en dan in dlje kot en dan). Najpomembnejša nihanja koncentracij analitov v klinični biokemiji so normalna (fiziološka) nihanja koncentracij znotraj dneva, ko v vzorcih odvzetih v različnih delih dneva, dobimo različne koncentracije. Zato je za pravilno interpretacijo rezultatov analiz pomembna ura odvzema. Priporočen čas odvzema je na tešče med 7. in 9. uro, ker so v bili v takšnih pogojih odvzeti vzorci za določitev orientacijskih referenčnih intervalov.
Navodilo za odvzem venske krvi
Navodilo za odvzem blata za pregled na prisotnost prikrite krvi
Navodilo za odvzem blata za pregled na parazite
Poročanje o rezultatih in izvid
Po izvedenih laboratorijskih analizah izdamo standardiziran laboratorijski izvid z oznako »Končni izvid«, ki je lahko v elektronski ali papirni obliki. Rezultatov laboratorijskih preiskav naročnikom, bolnikom in svojcem po telefonu ne sporočamo, da se izognemo napakam in morebitnim zlorabam. Originalni izvid ali prepis izvida izdajamo naročniku, po predhodni identifikaciji pa tudi pacientu ali osebi s pisnim pooblastilom pacienta na sprejemnem okencu Diagnostičnega laboratorija. Natisnjene izvide izdajamo v zaprtih kuvertah.
Sporočanje rezultatov laboratorijskih preiskav in kritičnih vrednosti
Varovanje podatkov
Diagnostični laboratorij ima v skladu s politiko Železniškega zdravstvenega doma vzpostavljen način vzdrževanja zaupnosti podatkov, ki se nanašajo na opravljene storitve in rezultate.
Reševanje pritožb
Zaposlenim v Diagnostičnem laboratoriju je pomembno zadovoljstvo uporabnikov naših storitev.
Pritožbe sprejemajo vsi zaposleni Diagnostičnega laboratorija in jih posredujejo v reševanje ustrezni osebi. Pritožbo lahko uporabnik posreduje ustno, pisno ali po elektronski pošti. Na sprejemu pacientov Diagnostičnega laboratorija je na voljo dokument, ki opisuje načine reševanja pritožb uporabnikov storitev Diagnostičnega laboratorija.